(video) #1MINUTfărăBirocrație: până la 13 500 de lei amendă pentru fumatul la balcoane

Petru țigara
Foto:#diez

Pe 3 martie, Parlamentul a votat în lectură finală o lege care interzice fumatul la balcoane. În cadrul acestei ediții de #1MINUTfărăBirocrație, vă explicăm pe scurt despre această lege, care sunt amenzile pentru încălcarea ei și când va intra în vigoare.

@diez.md Parlamentul a votat o lege care interzice fumatul la balcoane 🚫#HavaianasLivreDeCliches ♬ BORN FOR THIS – Foxxi

Fumatul va fi interzis la balcoanele caselor de locuit (apartamentelor, căminelor) și în spațiile de uz comun ale blocurilor de locuit și ale căminelor.

În acest sens, Codul contravențional al Republicii Moldova a fost completat cu un articol nou, care prevede anumite amenzi pentru încălcarea acestei legi.

Amenda este de la 12 000 de lei până la 13 500 de lei.

Această lege va intra în vigoare pe parcursul următoarelor 12 luni din data publicării în Monitorul Oficial. În acest timp, structurile competente ale statului trebuie să se adapteze și să pună în aplicare prevederile acestei legi.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine