În seara dinspre 13 spre 14 ianuarie în Moldova se sărbătorește Sfântul Vasile și Anul Nou pe stil vechi. Unii mai decid să meargă și cu uratul. Pe parcursul lunii decembrie și acum în ianuarie, un grup de moldoveni din Chigaco cunoscuți și după pseudonimul „Haiducii din Windy City”, a fost pe la mai multe case și le-au urat gazdelor „Un an nou fericit!”.
Primiți urătorii? Haiducii din Windy City bat la ușă
Mihai Gorii, care face parte din „Haiducii din Windy City”, ne-a spus că „Sezonul” l-au început pe 4 decembrie la aniversarea bisericii române ortodoxe sf. Atanasie din Aurora, Illinois.
„Pe 29 decembrie am mers cu uratul la colegul și prietenul nostru Dumitru Cobza. El stă în suburbia Lake in the Hills, Illinois. După ce l-am colindat și urat pe Dumitru, am mers la alți moldoveni din zona dată. La trei case.”



Mihai ne povestește că pe 30 decembrie au fost cu uratul în suburbia Plainfield, Illinois. Din câte spune chiar el, acolo sunt foarte mulți moldoveni: „Am fost pe la mai multe case, dar ziua am terminat-o cu uratul și colindatul la colegul și prietenul nostru Ion Moraru”.
„Pe data de 25 decembrie am mers cu colindul și uratul la colegul și prietenul nostru Alexandru. Acolo am mers și la vecinul său Serghei”, spune Mihai.





Mihai ne mai spune că, pe 8 ianuarie, au participat la serbarea tradițiilor și obiceiurilor la biserica sf. Constantin și Elena. Totodată, după acest eveniment, Haiducii au mai urat și colindat pe alți doi moldoveni din Chicago.
Începând cu 8 ianuarie, „Haiducii din Windy City” au urat mai multe case unde locuiau moldoveni și români.

„Copii erau foarte curioși să ne vadă. Noi avem buhai, bici, corn, tobă, clopoței. În procesul uraturii se face gălăgie, dar nicăieri copiii nu s-au speriat, ci au fost foarte curioși”, spune Mihai.
„Nu uităm Vatra, Neamul, Părinții”
„Câțiva ani înainte de pandemie am participat la Museum of science and industry Chicago. La acest muzeu, în perioada Crăciunului, se demonstrează tradițiile fiecărei țări care e în Chicago. Noi am participat din partea României cu colinde și urătură.
Cel mai plăcut e atunci când suntem ascultați și vedem că lumea reacționează. Unii plâng de emoții, îi răscolesc versurile noastre și amintirile de neam şi țară. Răsplata pentru noi e că lăsăm ceva după noi. Suntem plecați de acasă, dar nu uităm Vatra, Neamul, Părinții”, relatează Mihai Gorii.
„Haiducii din Windy City” sunt un grup de moldoveni care încearcă să promoveze tradițiile Republicii Moldova peste hotarele țării.
Concertul „Acasă de Sărbători”, ediția a II-a
Mihai ne spune că la acest concert au fost prezenți atât moldoveni cât și americani. Totuși, comunitatea românilor și a moldovenilor a fost cea mai mare.






