Republica Moldova va primi vaccinul Pfizer în a doua jumătate a lunii martie, despre aceasta a anunțat Maia Sandu în urma discuțiilor cu Sinan Atlig, Președinte regional Pfizer.
„Am dat asigurări că Republica Moldova este pregătită să recepționeze și să imunizeze cetățenii cu vaccin Pfizer, care necesită condiții speciale de păstrare și transportare, la temperaturi foarte joase. Am fost informată că Pfizer va da undă verde Moldovei pentru recepționarea vaccinului.
Primele doze de vaccin Pfizer ar urma să ajungă în Republica Moldova în a doua jumătate a lunii martie, prin platforma COVAX. Dosarul cu actele necesare va fi trimis la Chișinău astăzi, iar vineri reprezentanții companiei vor avea o ședință cu echipa responsabilă de procesul de imunizare de la Chișinău.
Am discutat cu echipa Pfizer și despre condițiile de recepționare a vaccinului Pfizer în contextul donației din partea României, dar și despre interesul nostru de a face achiziții proprii de vaccin”, menționează Maia Sandu.
În Republica Moldova, campania de vaccinare în rândul lucrătorilor medicali a început pe 2 martie 2021, cu vaccinul AstraZeneca, venit ca donație din partea României, iar în prima zi au primit vaccinul 751 de persoane din cadrul secțiilor de reanimare și ATI.






