În urma prortestelor care au durat cinci zile Guvernul de la București a a abrogat Ordonanța de urgență. Mai mult, documentul a și fost publicată în Monitorul Oficial. Totuși, protestele continuă, oamenii au venit din nou în Piața Victoriei și cer demisia Guvernul.
Estimativ acum în Piața Victoriei sunt peste 8.000 de oameni.
De asemenea, în semn de solidaritate la Chișinău are loc un marș în susținerea protestatarilor din România. Zeci de oameni scandează: „Jos MAFIA”.
Mai jos puteți viziona cum are loc protestul la București
și la Chișinău
Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.






