În perioada 17 - 27 septembrie Chişinăul va găzdui „Reuniunea Teatrelor Naţionale” - cel mai mare eveniment teatral al anului 2015 în Republica Moldova.

În cadrul acestuia, şase teatre naţionale din România şi Republica Moldova îşi vor prezenta producţiile: Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi, Teatrul Naţional „Ion Luca Caragiale” Bucureşti, Teatrul Naţional Radiofonic Bucureşti şi Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” din Chişinău.

La eveniment şi-au anunţat prezenţa regizori de renume: Silviu Purcărete, Ion Caramitru, Agnieszka Korytkowska – Mazur, Mircea Cornişteanu, Cristian Hadji-Culea, Claudiu Goga, Alexandru Vasilache, Dragoş Muşoiu şi Horia Suru.

 

unnamed

Printre actorii celebri care vor fi prezenţi la Chişinău în această perioadă se numără: Claudiu Bleonţ, Marian Râlea, Constantin Chiriac, Ilie Gheorghe, Ion Colan, Haruna Condurache, Teodor Corban, Lari Giorghescu, Petru Hadârcă, Silvia Luca, Monica Ardeleanu, Ada Lupu, şi alţii.

O secţiune aparte a evenimentului o va constitui audiţia spectacolelor radio de teatru – document, dedicate unor destine adevărate, modele în lupta de rezistenţă anticomunistă sau mari personalităţi ale vieţii culturale, în montarea şi prezentarea Teatrului Naţional Radiofonic din Bucureşti.

Evenimentul găzduit de Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” din Chişinău, este organizat cu sprijinul Institutului Cultural Român din Bucureşti, Institutului Cultural Român „Mihai Eminescu” la Chişinău, Ministerului Culturii din România şi a Ministerului Culturii din Republica Moldova.
Programul complet al reuniunii poate fi consultat mai jos sau pe site-ul Teatrului „Mihai Eminescu”.

Programul reuniunii:

Sala Mare a Teatrului Naţional „Mihai Eminescu”

17 septembrie

ora 18:30 – „Casa de pe graniţă” de Sl. Mrozek, regia Agnieszka Korytkowska-Mazur, Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” din Chişinău

18 septembrie

ora 18:30 –  „Aşteptându-l pe Godot” de Samuel Beckett, regia Silviu Purcarete, Teatrul Naţional „Radu Stanca” din Sibiu

19 septembrie

ora 20:00 – „O furtună” de William Shakespeare, regia Silviu Purcărete, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” din Craiova

20 septembrie

ora 18:30 – „O furtună” de William Shakespeare, regia Silviu Purcărete, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” din Craiova

21 septembrie

ora 19:00 – „O noapte furtunoasă” de Ion Luca Caragiale, regia Mircea Cornişteanu, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” din Craiova

22 septembrie

ora 19:00 – „O noapte furtunoasă” de Ion Luca Caragiale, regia Mircea Cornişteanu, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” din Craiova

23 septembrie

ora 18:30 – „Vizita bătrânei doamne” de Friedrich Durrenmatt, regia Claudiu Goga, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” din Iaşi

24 septembrie

ora 18:30 – „Colivia” de Georges Feydeau, regia Cristian Hadji-Culea, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” din Iaşi

25 septembrie

ora 19:00 – „Dumnezeu se îmbracă de la second-hand” de Iulian Margu, regia Ion Caramitru, Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

26 septembrie

ora 19:00 – „Dumnezeu se îmbracă de la second-hand” de Iulian Margu, regia Ion Caramitru, Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

27 septembrie

ora 18:00 – „Filumena Marturano sau divorţ în stil italian” de Eduardo De Filippo, regie Alexandru Vasilache, Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” din Chişinău

Sala „ANTRACT” a Teatrului Naţional „Mihai Eminescu”

20 septembrie

ora 11:00 – „Şase autori în căutarea unui personaj” de Val Butnaru, regia Petru Hadârcă, Teatrul Naţional Radiofonic din Bucureşti

21 septembrie

ora 11:00 – „Craiova, mon amour!” de Vlad Mugur, regia Cistian Munteanu, Teatrul Naţional Radiofonic din Bucureşti

22 septembrie

ora 11:00 – „Icoana unei vieţi. Credinţă şi ctitorie” de părintele Zosim Oancea, regia Gavriil Pinte, Teatrul Naţional Radiofonic din Bucureşti

23 septembrie

ora 11:00 – „Amintiri din viaţă. 20 de ani în Siberia” după Aniţa Nandriş-Cudla, regie Petru Hadârcă, Teatrul Naţional Radiofonic din Bucureşti

24 septembrie

ora 11:00 – „Mărturii” de Elisabeta Rizea, regie Attila Vizauer, Teatrul Naţional Radiofonic din Bucureşti

25 septembrie

ora 11:00 – „Hronicul găinarilor” de Aureliu Busuioc, regie Petru Hadârcă, Teatrul Naţional Radiofonic din Bucureşti

26 septembrie

ora 11:00 – „Taina iubirii” după părintele Arsenie Boca, regia Nicolae Mărgineanu, Teatrul Naţional Radiofonic din Bucureşti

Sala Studio „Valeriu Cupcea” a Teatrului Naţional „Mihai Eminescu”

19 septembrie

ora 17:00 – „D-le şi frate Eminescu” de Constantin Chiriac, Teatrul Naţional „Radu Stanca” din Sibiu

21 septembrie

ora 17:00 – „Spargerea” de Răzvan Petrescu, regie Dragoş Muşoiu, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” din Craiova

22 septembrie

ora 17:00 – „Spargerea” de Răzvan Petrescu, regie Dragoş Muşoiu, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” din Craiova

25 septembrie

ora 17:00 – „20 ani în Siberia” după Aniţa Nandriş-Cudla, regie Sorin Misirianţu, Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

26 septembrie

ora 17:00 – „ActOrchestra de Creaţie colectivă”, regie Horia Suru