Gelozie fatală la Nisporeni! O tânără a fost strangulată de concubinul său

Violence_02
Foto:PC: wired.co.uk

Un locuitor al raionului Nisporeni şi-a omorât din gelozie concubina. Victima, în vârstă de 23 de ani, avea doi copii minori.

Potrivit Procuraturii raionului Nisporeni, în februarie curent, femeia şi-a părăsit concubinul pe motiv că acesta era violent cu ea din cauza geloziei. Bărbatul a încercat de mai multe ori să-şi convingă consoarta să se întoarcă la el, însă fără succes.

Pe 9 februarie curent, după o nouă ceartă pe reţelele de socializare, inculpatul a mers la casa concubinei sale, pe care a strangulat-o cu un cablu electric şi a înjunghiat-o cu un cuţit. Ulterior, bărbatul a mers la poliție, unde şi-a recunoscut pe deplin vina.

Pentru comiterea omorului intenţionat, săvârşit cu premeditare, inculpatul, în vârstă de 49 de ani, a fost condamnat la 13 ani şi 4 luni de detenţie în penitenciar de tip închis. Sentinţa este cu drept de atac, conform prevederilor legale.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine