Simona Halep va juca pentru prima dată într-o finală de Mare Șlem

TENNIS – INTERNATIONAUX DE FRANCE 2014

Românca Simona Halep a ajuns în prima sa finală de Grand Slam, la Roland Garros, după ce în semifinala de astăzi, 5 iunie 2014, a învins-o pe germanca Andrea Petkovic.

Românca a avut nevoie de 1 oră și 29 minute pentru a câștiga meciul din semifinală în două seturi, ultimul la tie-break: 6-2, 7-6 (7-4).

Simona Halep în acțiune în timpul meciului din semifinală. PC: SINDY THOMAS / FFT

După meci, Simona a declarat că i s-a îndeplinit visul de a ajunge într-o finală de Grand Slam, că a avut un meci greu și că se bucură de faptul că a reușit să încheie meciul în tie-break-ul din al doilea set. Despre finala în care urmează să joace afirmă că nu are nimic de pierdut.

Într-adevăr, Simona trebuie să profite de faptul că încă din sferturile de finală e prima favorită a competiției, cel puțin din punct de vedere a clasamentului WTA. La moment ea se află pe locul 4.

Simona o va întâlni în finală pe Maria Șarapova, care tot astăzi a trecut de canadianca Eugenie Bouchard, cu scorul de 4-6, 7-5, 6-2.

Maria Șarapova celebrează victoria din semifinală. PC: PHILIPPE MONTIGNY / FFT

Finala feminină de la Roland Garros 2014 se va disputa sâmbătă, 7 iunie, începând cu ora 15:00.