Novak Djokovic câștigă al treilea titlu de la Indian Wells

ten_a_ndjokovic_kh_1296x729

Numărul 2 mondial, Novak Djokovic, s-a impus în 3 seturi, 3-6, 6-3, 7-6(3), în fața lui Roger Federer, în finala campionatului deschis BNP Paribas de la Indian Wells.

Astfel sârbul a pus capăt seriei de 11 meciuri fără înfrângere ale elvețianului Roger Federer.

Djokovic și-a adjudecat al 42-lea titlul din carieră, al 17-lea la ATP World Tour Masters, egalându-l pe americanul Andre Agassi în lista câștigătorilor turneelor de Masters 1000, unde aceștia ocupă a 3-a poziție. Pentru Novak acesta este primul titlu din 2014.

Roger Federer și Novak Djokovic cu trofeele de la Indian Wells. PC: sport365.fr

Sârbul de 26 de ani a câștigat 1 milion dolari americani și 1.000 de puncte de clasament ATP, ca învingător al primului turneu de Masters 1000 al sezonului. În vârstă de 32 de ani, Federer a colectat 500.000 dolari SUA și 600 de puncte ATP, și a urcat trei poziții în ratingul ATP, acum situându-se pe locul 5.

Top 10 tenismeni ai ratingului ATP, individual. PC: atpworldtour.com

Competiția feminină de la Indian Wells a fost câștigată de italianca Flavia Pennetta, care în finală a învins-o pe poloneza Agnieszka Radwańska, scor 6-2, 6-1.

Agnieszka Radwańska și Flavia Pennetta cu trofeele de la Indian Wells. PC: sports.ndtv.com
Taguri: #tenis