Ambasada SUA în Moldova a organizat o expoziție de fotografii care povestesc tragica istorie a Holocaustului în Basarabia, precum și întreaga lume, intrarea la această expoziție este liberă.
Lucrătorii muzeului au spus că expoziția se bucură de interesul vizitatorilor, și în mai puțin de două zile a fost vizitată de peste 150 de persoane.
Unul din vizitatorii expoziției a mărturisit că o vizitează pentru că este interesat de istorie, chiar și de cele mai negre file din aceasta. La expoziție sunt prezente 32 de fotografii, inclusiv 14 de pe teritoriul Basarabiei. Alți vizitatori au expus părerea că această expoziție este menită să arate greșelile istorice, care nu trebuie repetate niciodată.











Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.






