Trei persoane şi-au pierdut viaţa la scăldat

646×404
Foto:Prudență maximă la scăldat PC: adevarul.ro

Apele au făcut trei victime, ieri, 28 iulie. Cazurile au avut loc în satul Cucuruzeni, raionul Orhei, la Șoldănești și Tărăclia.

Un minor, de opt ani, a mers la scăldat în Cucuruzeni, raionul Orhei. Nefiind supravegheat, băiatul a înaintat la adîncime. Cînd nu a mai fost văzut, martorii au alertat salvatorii. După lucrările de căutare, efectivul Unităţii salvatori şi pompieri Orhei, au scos la mal corpul neînsufleţit.

Alţi doi bărbaţi, de 29 şi 38 de ani, din raioanele Şoldăneşti şi Taraclia, s-au înecat, după ce nu au ţinut cont de regulile de comportament în apă. S-a întîmplat în orele după-amiezii, iar cei doi au fost scoşi din apă, de către populaţie.

Serviciul Protecţiei Civile şi Situaţiilor Excepţionale atenţionează strict cetăţenii să fie prudenţi cînd merg la scăldat. Minorii e necesar să fie monitorizaţi, pentru a nu-şi pune viaţa în pericol.

De la începutul sezonului estival, s-au înecat 36 persoane, dintre care 7 minori.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Autoare:Olesea Cember
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine