Noul punct de trecere a frontierei de stat de la Palanca va fi inaugurat mâine, 21 decembrie. Acesta va fi administrat în comun pe teritoriul ţării noastre de autoritățile din Republica Moldova și Ucraina.
Noul punct de trecere va fi legat de șoseaua șoseaua Odessa – Reni de un drum nou de acces pentru construcția căruia Guvernul Republicii Moldova a alocat 630.000 Euro. Lucrările la traseu au început în luna august curent. Acesta va dispune de trei benzi de circulație, o bandă de accelerare, una de decelerare.
Noul punct de trecere va fluidiza la maximum traficul prin această zonă de frontieră, asta deoarece toate procedurile de control vor dura mai puțin de zece minute. În afară de reducerea timpului de așteptare la frontieră, noul punct de trecere are și alte avantaje. Noul edificiu va răspunde necesităților tuturor călătorilor, inclusiv ale persoanelor cu dizabilități, pentru care sunt construite pante de acces și blocuri sanitare adaptate.
Totodată, au fost prevăzute încăperi speciale pentru solicitanții de azil. Punctul de trecere va avea și un post de control pietonal, construit la Palanca pentru persoanele care traversează frontiera pe jos sau cu bicicletele.
Bugetul pentru lucrările de construcție a noului punct de trecere se cifrează la 6,2 milioane de euro, dintre care 4,5 milioane de euro sunt acordate de Uniunea Europeană și 1,7 milioane de euro – de Guvernul Republicii Moldova. Proiectul este implementat de Programul Națiunilor Unite pentru Dezvoltare (PNUD).
Citește și:






