Faleza din faţa cetăţii Soroca a fost vandalizată la doar o săptămână de la inaugurare. Mai multe bănci, indicatoare pentru turiști au fost smulse și aruncate peste un zid mare de beton.
Inspectoratul de poliție din Soroca caută persoanele vinovate, în caz că acestea vor fi găsite, riscă doar o amendă. Vezi mai jos câteva fotografii postate de Primăria orașului Soroca pe pagina de Facebook, însoțite de întrebarea: „Pentru ce?”



Pentru amenajarea falezei din fața Cetăţii Soroca s-au cheltuit 140.000 de euro, dintre care 100.000 au fost oferiţi de Consiliul Judeţean Buzău.
Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.






