Curtea Constituțională a constatat ieri, pe 5 decembrie, că Declarația de Independență prevalează Constituția, deci limba de stat ar fi trebuit numită româna.
Această constatare a stârnit un val de opinii, atât pozitive cât și negative. Reamintim că sesizarea a fost propusă de membrii fracțiunilor Liberală și Liberal Reformatoare. #diez a selectat mai multe opinii care au apărut pe rețelele de socializare.
#1. Victor Șelin

#2. Formația Subcarpați

#3. Cristofor Aldea-Teodorovici

#4. Renato Usatâi

#5. Elena Pahomova

#6. Nata Albot

#7. Igor Dodon și Vasile Botnaru

Părerea lui Vasile Botnaru#8. Mihail Garbuz

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.






