Astăzi 3.107 elevi din instituțiile cu predare în limbile minorităților naționale au susținut examenul de bacalaureat la limba și literatura română. Ca în fiecare an, ru.diez.md a discutat cu mai mulți absolvenți pentru a afla ce subiecte au avut în test. Potrivit elevilor prima parte a examenului a inclus un text despre scriitorul și poetul Nicolae Dabija. Fragmentul făcea referire la romanul său „Tema pentru acasă”, la rolul autorului în promovarea valorilor naționale și umane, precum și la principiile morale pe care le-a primit de la părinți și pe care, ulterior, le-a transmis fiicei sale.
Pornind de la text, candidații au trebuit să:
# identifice și să transcrie propoziții care conțineau anumite informații;
# înlocuiască șapte cuvinte cu sinonime potrivite;
# alcătuiască trei enunțuri folosind verbele „a scrie”, „a se scrie” și „a-și scrie”;
# formuleze patru întrebări adresate fiicei lui Nicolae Dabija;
# realizeze o caracterizare a scriitorului și să explice contribuția sa la promovarea valorilor umane și naționale;
# aleagă unul dintre titlurile propuse și să argumenteze opțiunea;
# ofere două sfaturi argumentate despre importanța onestității.
În partea a doua elevii au avut de redactat un dialog. În scenariul propus Maria încearcă să o convingă pe Cristina că toleranța și respectul intercultural trebuie promovate în societate. De asemenea, Maria o îndeamnă să participe la activități educaționale dedicate acestui subiect, iar Cristina susține inițiativa și vine cu propriile idei.
A treia parte a testului a inclus un fragment din romanul autobiografic „Memorii”, de Mircea Eliade. Textul descria pasiunea autorului pentru lectură, interesul său pentru învățarea limbilor străine și dorința de a citi operele în versiunea originală. Potrivit elevilor, fragmentul menționa și biblioteca impresionantă pe care și-a construit-o acasă.
În baza textului absolvenții au avut de:
# determinat caracterul fragmentului și de argumentat răspunsul;
# prezentat trei motive pentru care Mircea Eliade iubea lectura;
# explicat sensul afirmației că „oamenii învață nu pentru școală”;
# stabilit legătura dintre fragment și ideea că educația nu se încheie niciodată;
# descris impresiile personale după lectură.
Eseu cu tema „A iubi înseamnă a înțelege”
În ultima parte a examenului elevii au redactat un eseu cu tema „A iubi înseamnă a înțelege”. Candidații au trebuit să găsească un titlu potrivit pentru lucrare și să respecte cerințele indicate în subiect.
Informațiile despre subiecte au fost colectate din relatările elevilor care au susținut examenul și nu reprezintă varianta oficială publicată de autorități. Dacă ați susținut examenul și doriți să completați lista exercițiilor, ne puteți scrie la adresa [email protected].






