Produse alimentare cu termenul de valabilitate expirat au fost depistate în trei instituții de învățământ din Chișinău. Informația a fost confirmată pentru #diez de Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor (ANSA). Potrivit autorităților, controalele au fost realizate în urma unei solicitări oficiale transmise de către un consilier al municipiului Chișinău către ANSA.
Conform informațiilor, alimentele au fost depistate în depozitele școlilor. Din această cauză, specialiștii de la ANSA menționează că nu pot spune dacă produsele ar fi fost utilizate în procesul de preparare a bucatelor sau consumate de către copii.
Ce spune DGETS despre produsele alimentare expirate din școli
Pe de altă parte, Direcția Generală Educație, Tineret și Sport (DGETS) spune că, în zilele în care orele s-au desfășurat online, combinatele școlare de alimentație au emis ordine interne și au întocmit procese-verbale privind produsele cu termen de valabilitate apropiat sau expirat.
Potrivit DGETS, aceste produse „au fost retrase din circuit și urmau a fi transmise la depozitul central pentru casare, conform procedurilor legale în vigoare”.
La solicitarea DGETS, în perioada decembrie 2025 – ianuarie 2026, a fost constituit un grup de lucru interinstituțional, din care au făcut parte reprezentanți ai ANSA și ai Centrul de Sănătate Publică, care au verificat situația în mai multe instituții de învățământ din municipiu. Constatările au fost documentate, iar măsurile dispuse au fost aplicate conform cadrului legal.
DGETS
Deși DGETS spune că verificările au fost făcute în urma sesizărilor Direcției, ANSA precizează că solicitarea a venit din partea unui consilier al municipiului Chișinău.
Ce se întâmplă când sunt depistate produse expirate
Din moment ce sunt depistate produse alimentare expirate într-o instituție de învățământ, acestea trebuie depozitate într-un spațiu separat. Ulterior, se emite un ordin de constituire a Comisiei de triere – instituția educațională care examinează starea produselor alimentare la primirea acestora.
Procedura se încheie prin întocmirea unui act de „respingere” a produselor ca fiind neconforme și de scoaterea lor din circuitul alimentar. Pierderile sunt înregistrate de contabilitate. Produsele respective sunt marcate ca fiind nepotrivite pentru consum uman și sunt predate, în baza unui contract, unor operatori autorizați pentru distrugere.
Cine este responsabil de monitorizarea termenului de valabilitate a alimentelor
De organizarea procesului de alimentație a elevilor în școli și de respectarea regulamentului este responsabilă Comisia de triere a școlii.
Șeful de depozit răspunde direct de monitorizarea termenelor la recepție alimentelor, bucătarul-șef este responsabil de verificarea produselor înainte de pregătire, iar asistentul medical sau dietologul – de verificarea zilnică al calității prin semnarea registrului de triaj.
Contabilul-șef trebuie să scrie corect în actele oficiale scoaterea din uz și pierderile aferente, asigurând transparența gestionării stocurilor alimentare.
ANSA menționează că toate persoanele responsabile pentru încălcările constatate au fost sancționate conform Codului contravențional.






