Executivul a aprobat un set de modificări la Codul educației, iar una dintre ele permite rectorilor – în timpul cărora universitatea a absorbit alte instituții – să obțină al treilea mandat consecutiv. Prevederea a fost trecută cu vederea de ministrul educației, Dan Perciun, în prezentarea publică a modificărilor la ședința Guvernului. Schimbarea îl avantajează direct pe rectorul UTM și fost deputat PAS, Viorel Bostan, care se apropie de finalul celui de-al doilea mandat.
Decizia a fost anunțată anterior de Dan Perciun, fiind însă criticată de unii reprezentanți ai comunității academice și de politicieni.
În timpul ședinței Guvernului de astăzi, ministrul educației nu a menționat nimic despre această schimbare, deși ea face parte dintr-o listă mai lungă de modificări la Codul educației aprobate într-un final de Guvern.
Funcția de rector și de decan poate fi deținută de către una și aceeași persoană nu mai mult de două mandate consecutive, a câte cinci ani fiecare. Persoana care deține funcția de rector în mandatul căreia instituția de învățământ este reorganizată prin absorbția unei instituții de învățământ superior are dreptul de a deține trei mandate consecutive. Mandatul rectorului și al prorectorilor încetează de drept la atingerea vârstei de 65 de ani.
Modificarea aprobată la Articolul 105 (13) din Codul educației
Rectorul Universității de Stat a Moldovei (USM), Igor Șarov, a criticat inițiativa, menționând că „nu suntem în Coreea de Nord”.
Orice intenție de reorganizare care, în percepția publicului, ar putea duce la menținerea aceleiași familii la conducerea unei universități pentru un total de aproximativ 44 de ani contravine flagrant principiilor de transparență, alternanță și democrație.
Igor Șarov
În replică, Viorel Bostan a menționat că „mandatele de rector nu se transmit, ci se câștigă în alegeri libere și corecte prin vot secret”, adăugând că „la asemenea atac” s-ar recurge din cauza unor „frustrări personale, o banală răzbunare sau o simplă invidie cauzată de propria incapacitate intelectuală”.
Viorel Bostan a candidat pe lista PAS la alegerile parlamentare din 2025, dar a plecat rapid din Parlament, revenind în funcția de rector.

Potrivit lui Dan Perciun, modificarea va viza rectorii de la trei universități, chiar dacă numai Viorel Bostan încheie în curând al doilea mandat.
În 2023, USM a absorbit Universitatea de Stat de Educație Fizică și Sport și Academia de Administrare Publică. Rectorul instituției este Igor Șarov, aflat la primul mandat, care expiră în 2026. Acesta deja a anunțat că nu va candida pentru al doilea mandat.
În 2022, Universitatea Pedagogică de Stat „Ion Creangă” a absorbit Universitatea de Stat din Tiraspol. Rectora instituției este Alexandra Barbăneagră, aflată din 2025 la al doilea mandat.
UPDATE: Alexandra Barbăneagră nu va putea candida pentru al treilea mandat din cauza vârstei. Codul educației prevede că mandatul rectorului încetează de drept la atingerea vârstei de 65 de ani, iar rectora deja are 63.
Tot în 2022, UTM a absorbit fosta Universitate Agrară. Rectorul instituției este Viorel Bostan, aflat la al doilea mandat, care expiră la începutul anului 2026.
Modificările din Codul educației urmează să fie aprobate și de Parlament.
Tot astăzi, Guvernul a aprobat absorbția Universității de Stat „Bogdan Petriceicu Hașdeu” din Cahul de către UTM.






