Elevii din România pot participa la ora de religie doar dacă aleg acest lucru, potrivit noii metodologii publicate în Monitorul Oficial. Deși disciplina rămâne inclusă în trunchiul comun, participarea la oră se face exclusiv pe bază de cerere scrisă, depusă de părinți sau de elevii majori. Totodată, începând cu anul viitor, disciplina va putea fi aleasă la bacalaureat.
Cererea este valabilă pe toată perioada de școlarizare în învățământul preuniversitar, cu posibilitatea schimbării opțiunii printr-o nouă cerere scrisă. Pentru copiii înscriși în clasa pregătitoare, opțiunea este exprimată direct în cererea-tip de înscriere, prin bifarea rubricii dedicate, unde este selectat cultul recunoscut de stat pentru care se solicită participarea la ora de religie.
Toate cererile sunt înregistrate în Sistemul Informatic Integrat al Învățământului din România (SIIIR).
Ce se întâmplă cu elevii care nu participă la religie
Elevii care nu solicită frecventarea orei de religie nu sunt evaluați la această disciplină, nu primesc notă sau medie, iar situația lor școlară se încheie fără religie.
Școlile sunt obligate să asigure, pe durata orei, pentru elevii care refuză să participe la această disciplină:
# activități alternative;
# spații dedicate;
# supraveghere și siguranță pentru elevii care nu participă.
Totuși, metodologia prevede că unitatea de învățământ și cadrele didactice nu pot fi trase la răspundere dacă elevul nu este prezent nici la activitățile alternative stabilite de școală. Articolul 12 stipulează că absența elevului scutește personalul didactic de orice formă de răspundere.
Cum sunt organizate orele
Orele de religie se organizează cu întreaga clasă doar în cazul în care toți elevii înscriși solicită același cult. Disciplina poate fi predată numai de personal didactic calificat și avizat de cultele religioase recunoscute oficial de statul român.
Totodată, elevii care nu pot beneficia de ore de religie conform confesiunii proprii pot solicita să participe ca audienți la orele organizate pentru alte culte, cu aprobarea conducerii școlii și pe bază de cerere scrisă. Aceștia nu vor fi evaluați, iar situația școlară se încheie, de asemenea, fără religie.
Legea educației din România prevede că religia va fi disciplină opțională la examenul de bacalaureat începând cu noua structură a examenului care se va aplica odată cu promoția care intră în clasa a IX-a în anul școlar 2026/2027. Proba va putea fi aleasă de elevii de la profilul uman, în funcție de specializare, alături de alte discipline socio-umane.






