Pacificatorii Armatei Naționale s-au deplasat astăzi cu tehnică militară pe străzile Chișinăului. Militarii Armatei Naționale s-au deplasat la poligon pentru a se instrui conform tehnicilor și procedurilor folosite de pacificatori în operațiile internaționale de menținere a păcii.
Conform Ministerului Apărării, în cadrul antrenamentelor, militarii Batalionului 22 de menținere a păcii „Căști albastre” vor utiliza transportoarele de tip „Piranha-3 H” care se află în dotarea unității.
Citiți și:
# Obligatorie sau voluntară? Armata Națională a Moldovei, prin prisma drepturilor omului
Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.






