Vasile Leu, directorul general interimar al S.A. „Termoelectrica”, a anunțat astăzi, 17 octombrie, în cadrul ședinței operative a serviciilor primăriei, că Termoelectrica este pregătită să conecteze toate instituțiile și blocurile de locuit din municipiul Chișinău la căldură.
Acesta a precizat că momentan, energia termică este folosită în scopul preparării apei calde menajere, fiind furnizată către 1 058 de blocuri locative și 132 de grădinițe. De asemenea, în calitate de combustibil se utilizează păcura și gazele naturale.
Totodată, potrivit șefului adjunct al Direcției generale educație, tineret și sport, Andrei Pavaloi, în instituțiile de învățământ timpuriu (grădinițe) a fost curățat sistemul de încălzire. Săptămâna trecută, în încăperile din grădinițe au fost înregistrate între 15 și 18 grade Celsius.
În zilele următoare, Autoritatea Publică Locală va decide când consumatorii din municipiul Chișinău vor fi conectați la căldură.
Amintim că începând cu 1 octombrie a intrat în vigoare noul preț pentru energia electrică. Așadar, tariful pentru energia termică livrată consumatorilor de către S.A. „Termoelectrica” este de 2 854 lei/Gcal, ceea ce reprezintă o creștere de peste 30 % față de tariful curent.






