(foto) O tânără sportivă din Moldova a câștigat medalia de bronz la Campionatul European de Tineret la Taekwondo

sport (1)

În perioada 27-30 septembrie 2022, orașul Tirana (Albania) a găzduit Campionatul European de Taekwondo WT (versiunea olimpică) în rândul tinerilor sub 21 de ani. La această competiție au participat 634 de sportivi.

Echipa națională a Moldovei a fost reprezentată de trei sportivi, reprezentanți ai Școlii sportive de specialitate nr. 6: Iulia Nazarova, Arteom Bulacva și Egor Ochipniuc.

Eleva antrenorilor Maxim Lebedev și Dmitri Tarcencov, Iulia Nazarova, a ocupat locul III la categoria până la 62 kilograme. Tânăra sportivă a învins în prima luptă o sportivă din Marea Britanie și a câștigat pentru medalie reprezentanta Ucrainei. În semifinale, Iulia a pierdut în fața ulterioarei campioane a acestei competiții, o sportivă din Ungraia.