Președinta Maia Sandu l-a felicitat pe sportivul moldovean Serghei Tarnovschi, care a cucerit medalia de aur la Campionatul Mondial de canoe sprint.
Ieri, 7 august, canotorul Serghei Tarnovschi a devenit campion mondial, după ce a reușit să cucerească medalia de aur la distanța 5 000 m la Campionatul Mondial de canoe care s-a desfășurat în Canada.
Astfel, președinta a venit cu un mesaj de apreciere și felicitare pentru sportivul moldovean, care a menționat faptul că titlul de campion mondial a fost câștigat de Serghei exact la un an după ce obținea bronzul la Jocurile Olimpice de la Tokyo.
„Îl felicit pentru că-și continuă parcursul de succes și-i mulțumesc pentru că, datorită efortului și perseverenței sale, drapelul Republicii Moldova este arborat pe cele mai înalte podiumuri sportive din lume”, scrie Maia Sandu.
Totodată, președinta le-a felicitat și pe membrele echipajului de canoe dublu, Maria Olărașu și Daniela Cociu, care s-au clasat pe locul șapte la distanța de 500 de metri.
Campionatul Mondial de canoe sprint se desfășoară în orașul Halifax din Canada și s-a încheiat ieri, 7 august. E de menționat că, pe lângă duetul Daniela Cociu – Maria Olărașu din Moldova, în cadrul competiției s-a remarcat și duetul Serghei și Oleg Tarnovschi, care a ocupat poziția a 10-a pe distanța 500 metri.






