Elevii din Moldova au obținut medalii de bronz și mențiuni de onoare la Olimpiada Europeană de Fizică

eupho22_mda_team1
Foto:Ministerul Educației

Echipa Republicii Moldova a obținut trei medalii de bronz și două mențiuni de onoare în cadrul Olimpiadei Europene de Fizică desfășurată în Ljubljana, Slovenia, în perioada 20 – 24 mai 2022.

Medaliile de bronz au fost obținute de către Marius Frija, Ștefan Nicov și Victor Șotropa, elevi la Liceul Teoretic „Orizont” din Chișinău, iar mențiuni de onoare au primit: Vadim Ionaș, elev la Liceul Teoretic „Orizont” din Chișinău și Andrei Zabun, elev la Liceul Teoretic Republican „Aristotel” din Chișinău.

La Olimpiada Europeană de Fizică au participat 182 de elevi din 37 de țări, Republica Moldova fiind reprezentată de 5 elevi și 1 profesor:
# Marius Frija, elev în clasa a XII-a, Instituția Privată de Învățământ Liceul Teoretic „Orizont”, Durlești, mun. Chișinău;
# Ștefan Nicov, elev în clasa a XII-a, Instituția Privată de Învățământ Liceul Teoretic „Orizont”, Durlești, mun. Chișinău;
# Vadim Ionaș, elev în clasa a XI-a, Instituția Privată de Învățământ Liceul Teoretic „Orizont”, Durlești, mun. Chișinău;
# Victor Șotropa, elev în clasa a XII-a, Instituția Privată de Învățământ Liceul Teoretic „Orizont”, Durlești, mun. Chișinău;
# Andrei Zabun, elev în clasa a XII-a, Instituția Publică Liceul Teoretic Republican „Aristotel”, mun. Chișinău;
# Sergiu Cârlig, doctor în științe fizice, Liceul de Creativitate și Inventică „Prometeu-Prim”, Chișinău.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine