Lista fotbaliștilor originari din Moldova, care au devenit campioni sau au câștigat cupa în 2022

pjimage

Mai mulți fotbaliști moldoveni au reușit în 2022 să devină campioni în campionate sau cupă în afara țării. Vezi mai jos lista jucătorilor care au reușit această performanță.

# Oleg Reabciuk

moldfootball

Echipa fotbalistului moldovean a câștigat campionatul Greciei. Acesta este al 47-lea titlu cucerit de Olympiacos.

# Vitalie Damașcan

Vitalie Damașcan este deținătorul Cupei României. Echipa fotbalitului moldovean Sepsi a învins în finală.

Pentru Sepsi aceasta este prima Cupă din istorie. Acum formația va evolua în Conference League.

# Igor Kostrov

Jucătorul moldovean Igor Kostrov a devenit în lotul formației Gomel deținătorul Cupei Belarusului. Echipa sa a învins în finală gruparea BATE cu scorul 2:1.