Maia Sandu l-a felicitat pe Macron cu realegerea sa în funcția de președinte al Franței

My project
Foto:diez.md

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, l-a felicitat pe Emmanuel Macron cu realegerea în funcția de președinte al Franței.

„Cele mai calde felicitări mele lui Emmanuel Macron pentru realegerea sa ca președinte al Franței. În aceste vremuri dificile, un lider puternic este esențial pentru Europa. Franța este partenerul nostru puternic și de încredere și așteptăm cu nerăbdare să continuăm să construim împreună democrația acasă și pacea în Europa”, se arată în mesajul Maiei Sandu.

Emmanuel Macron a câștigat alegerile prezidențiale din Franța în fața Marinei Le Pen, potrivit primelor estimări după închiderea urnelor de vot. Acesta a acumulat un scor electoral de 58,2 %.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine