(foto, video) În Ujhorod a fost demontat memorialul „unirii” între Rusia și Ucraina

photo_2022-03-22_07-24-27
Foto:Telegram//ДПСУ | Держприкордонслужба

În orașul Ujhorod, activiștii au distrus memorialul „unirii” dedicat celor 300 de ani de la „unirea” între Rusia și Ucraina. În acest lucru au fost implicați 10 voluntari și o tehnică specială.

Șeful Secției de protecție a patrimoniului cultural al administrației militare transcarpatice, Tomasz Sobko, a spus că memorialul demontat nu reprezintă moștenire culturală.

„Monumentul nu se află în nicio listă a monumentelor. Aceasta este o piatră a fost pusă când s-a creat acest parc. Cred că administrația locală, în anii 1953-1954, a decis să instaleze acest memorial”, a mai adăugat Tomasz Sobko.

Telegram//ДПСУ | Держприкордонслужба
Telegram//ДПСУ | Держприкордонслужба
Telegram//ДПСУ | Держприкордонслужба
Telegram//ДПСУ | Держприкордонслужба
Telegram//ДПСУ | Держприкордонслужба

 

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine