Asociația Patronală a Operatorilor de Transport Auto (APOTA) informează va protesta în perioada 7-9 februarie, în contextul în care Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale nu a reacționat la revendicările transportatorilor privind ajustarea tarifelor.
„MIDR nu a renunțat la mecanismul de instituire a unui nou tip de act permisiv – acordul consiliilor locale de majorare a tarifelor, nu a prezentat calculele reale a mărimii tarifului la serviciile de transport și nu a aprobat actul prin care să stabilească mărimea tarifului la serviciile de autogară. Astfel, instituția nu a renunțat la protejarea schemelor ilegale din transport”, se arată într-o notă informativă a Asociației transportatorilor.
În același context, Asociația transporturilor mai menționează că deși MIDR a anunțat că dialogul rămâne calea de găsire a unei soluții agreate de ambele părți, nici o ședință cu transportatorii nu a fost preconizată.
APOTA comunică că a decis împreună cu operatorii de transport rutier, în semn de protest față de acțiunile MIDR legate de nesoluționarea în condițiile legale a problemei legate de tarifele la serviciile de transport regulat și la serviciile de autogară, să sisteze temporar activitatea rutelor naționale.
Astfel, transportatorii își sistează activitatea pe rutele regulate naționale pentru perioada de 7-9 februarie 2022. Activitatea pe rute va fi reluată pe data de 10 februarie 2022.






