Republica Moldova și Republica Coreea marchează astăzi 30 de ani de relații diplomatice

13_01_2022_-_8
Foto:mfa.gov.md

Cu prilejul împlinirii pe data de 31 ianuarie 2022 a 30 de ani de la stabilirea relațiilor diplomatice între Republica Moldova și Republica Coreea, viceprim-ministrul, ministrul afacerilor externe și integrării europene Nicu Popescu și omologul coreean Eui-Yong Chung au efectuat un schimb de scrisori de felicitare.

În mesajul către ministrul sud-coreean, șeful diplomației Republicii Moldova a menționat că dialogul bilateral s-a dezvoltat și intensificat în baza relațiilor de prietenie dintre cele două țări. De asemenea, a remarcat că această ocazie prezintă un bun prilej pentru manifestarea interesului de a extinde și aprofunda agenda de cooperare atât în domeniile politic, economic și cultural, cât și la nivel bilateral și multilateral.

Apreciind susținerea valoroasă a Republicii Coreea pentru eforturile de modernizare a Republicii Moldova, s-a menționat totodată că obiectivul strategic al țării noastre rămâne neschimbat: acela de a construi o societate rezilientă, care să asigure o dezvoltare economică durabilă prin aderența în continuare la valorile democrației, statului de drept și a economiei de piață.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine