Cabinetul de miniștri a aprobat în cadrul ședinței de astăzi, 22 decembrie, numirea a doi ambasadori ai Republicii Moldova peste hotare.
Astfel, Valeriu Chiveri este noul ambasador al Moldovei în Ucraina.
În prezent, acesta deține funcția de șef al Oficiului de Programe OSCE din Dușanbe, Tadjikistan, iar în perioada 2013 – 2015 a activat în calitate de viceministru al Afacerilor Externe și Integrării Europene. În anii 2010-2013 a fost Ambasador Extraordinar și Plenipotențiar în Austria, Reprezentant Permanent al Republicii Moldova pe lângă OSCE și Organizațiile ONU la Viena.
Totodată, Eugeniu Revenco, fost ambasador în Republica Letonia, va fi noul Ambasador Extraordinar și Plenipotențiar al Republicii Moldova în Regatul Spaniei.
În perioada 2015-2019, Eugen Revenco a fost Ambasador al Republicii Moldova în Republica Letonia, iar între anii 2013 și 2015 a activat în calitate de consilier al Președintelui Parlamentului Republicii Moldova și Director Executiv al Forumului Moldo-German. Totodată, deține diplomă de master în Drept European de la Universitatea Liberă din Bruxelles.
Numirile în funcție a noilor ambasadori urmează să fie examinate de către Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu.
Toate subiectele incluse pe ordinea de zi a ședinței guvernului din 22 decembrie le găsești AICI.






