Elevii din Moldova au câștigat două medalii de bronz și o mențiune de onoare la Olimpiada Internațională de Biologie

biologie

Constantin Babuc și Andreea Cernei, elevi de la Liceul Teoretic „Orizont” din Chișinău au obținut medalii de bronz, iar Marius Mihalcean, elev de la Liceul Teoretic Republican „Aristotel” din Chișinău, a obținut mențiunea de onoare în cadrul Olimpiadei Internaționale de Biologie.

Olimpiada internațională a fost organizată în Portugalia și s-a desfășurat online în perioada 18-23 iulie.

La competiție au participat 304 elevi din 76 de țări, Republica Moldova fiind reprezentată de patru elevi și doi profesori:
# Constantin Babuc, elev în clasa a IX-a, Instituția Privată de Învățământ Liceul Teoretic „Orizont”, Chișinău;
# Andreea Cernei, elevă în clasa a X-a, Instituția Privată de Învățământ Liceul Teoretic „Orizont”, Chișinău;
# Marius Mihalcean, elev în clasa a XII-a, Liceul Teoretic Republican „Aristotel”, Chișinău;
# Mădălina Călcâi, elevă în clasa a XII-a, Liceul Teoretic Republican „Aristotel”, Chișinău;
# Mihail Leșanu, doctor în biologie, conferențiar universitar, Universitatea de Stat din Moldova;
# Anna Moldovan, doctoră în științe biologice, Universitatea de Stat din Moldova.

La competiție au participat 304 elevi din 76 de țări, Republica Moldova fiind reprezentată de patru elevi și doi profesori:

Vă amintim că, alt grup de elevi din Moldova a câștigat trei medalii de bronz la Olimpiada Internațională la Matematică.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine