Prodecana Facultății de Jurnalism de la USEM a fost eliberată. „Au intervenit motive de sănătate”

usem-1920×1020-c-default

Prodecana facultăţii de Jurnalism și Științe ale Comunicării din cadrul Universității de Studii Europene din Moldova a fost reţinută, astăzi, în urma unui denunţ, depus de o studentă. În scurt timp, aceasta a fost eliberată în baza unei ordonanțe emise de procuror. Potrivit comunicatoarei CNA, Angela Starinschi, bănuita va fi cercetată în libertate.

„Persoana în cauză inițial a fost reținută pentru 72 de ore după ce a fost denunțată de o studentă, care i-ar fi transferat 3 000 de lei pentru a achita o rată de credit. Ulterior, a intervenit o situație când procurorul a luat act de noi informații referitoare la starea de sănătate a bănuitei, motiv pentru a fost luată decizia de a fi eliberată printr-o ordonanță. Repet: un motiv pertinent care te obligă să eliberezi persoana oricât de rezonabile ar fi bănuielile în privința ei”, așa a comentat Angela Starinschi această situație.

Vă amintim că în denunțul depus, studenta a declarat că urma să susţină teza de licenţă, dar că la verificarea acesteia prodecana s-a arătat nemulţumită de calitatea materialului prezentat. Ca să o ajute să promoveze examenul, femeia i-ar fi propus o teză deja scrisă în schimbul a 3000 de lei. Ca să evite transmiterea directă a banilor, suspecta i-a sugerat studentei să-i achite una din ratele creditului (3000 de lei), contractat de aceasta pentru cumpărarea unui telefon cu preţul de aproximativ 28 000 de lei.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine