La Grădina Zoologică din Capitală s-a născut un pui de zebră

168557331_806694463267764_4002002781516895961_n

Un pui de zebră s-a născut la Grădina Zoologică din Chișinău. Potrivit doctorului veterinar, Iurie Panarin, puiul este perfect sănătos și acum decurge perioada de adaptare a acestuia.

„Animalul de gen feminin a venit pe lume săptămâna aceasta, fiind al optulea mamifer din această specie, care trăieşte la menajeria din municipiul Chişinău”, scrie Ion Ceban într-o postare.

La începutul lunii martie la Grădina Zoologică din Chişinău au fost aduși patru lei africani. Este vorba despre patru lei africani: trei femele și un mascul. Animalele au vârsta de șase luni.

La fel, în luna ianuarie, curent, la Grădina Zoologică din capitală au fost aduse 31 de animale noi. Dintre acestea șapte specii au ajuns pentru prima dată la noi, precum: lemur, caracal (râsul african), serval, mara (iepure de Patagonia), capybara, capricorn (capre de munte), lupoaice și maimuțe. Animalele au fost aduse din Rusia, de la grădinile zoologice din Novosibirsk și Habarovsk.

În prezent Grădina Zoologică din Chișinău numără peste 1 100 de viețuitoare.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine