(doc) Fațada clădirii Teatrului Național de Operă și Balet va arăta altfel. Pe aceasta va apărea o lucrare mozaică

teatrul

Pe fațada clădirii Teatrului Național de Operă și Balet „Maria Bieșu” va fi instalat mozaicul „Arta”, care a fost scos anterior de pe clădirea Palatului de Cultură al Sindicatelor din sectorul Râșcani al capitalei. O decizie în acest sens a fost aprobată astăzi de cabinetul de miniștri.

Conform hotărârii aprobate, cheltuielile pentru elaborarea documentației de proiect, lucrările de strămutare, restaurare și reinstalare a mozaicului „Arta” vor fi acoperite din donații, sponsorizări și alte surse neinterzise de lege.

E de menționat că panoul decorativ din mozaic „Arta” a fost scos în urma demolării clădirii Palatului de Cultură al Sindicatelor și reprezintă un monument de artă de importanță națională.

Sursa: Palatul Culturii Sindicatelor deschis în anul 1971. Foto: Alexandr Pavlov, Capitala, 3 iunie 2018

Vedeți documentul aprobat mai jos.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine