Pe fațada clădirii Teatrului Național de Operă și Balet „Maria Bieșu” va fi instalat mozaicul „Arta”, care a fost scos anterior de pe clădirea Palatului de Cultură al Sindicatelor din sectorul Râșcani al capitalei. O decizie în acest sens a fost aprobată astăzi de cabinetul de miniștri.
Conform hotărârii aprobate, cheltuielile pentru elaborarea documentației de proiect, lucrările de strămutare, restaurare și reinstalare a mozaicului „Arta” vor fi acoperite din donații, sponsorizări și alte surse neinterzise de lege.
E de menționat că panoul decorativ din mozaic „Arta” a fost scos în urma demolării clădirii Palatului de Cultură al Sindicatelor și reprezintă un monument de artă de importanță națională.

Vedeți documentul aprobat mai jos.
Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.






