Pe 24 septembrie, clădirea filarmonicii a fost puternic afectată de un incendiu în urma căruia s-a prăbușit o parte din tavanul sălii mari. Potrivit IGSU, flăcările au afectat o suprafață de aproximativ 3 500 de metri pătrați.
Pentru stingerea incendiului au fost antrenate mai multe autospeciale, iar lupta cu flăcările a fost învinsă abia azi-dimineață.
Muzicienii și persoanele care activau în cadrul filarmonicii au încercat să salveze tot ce au putut.
Echipa #diez a surprins imaginea tristă a filarmonicii din această dimineață.


Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.






