Peste 3 700 de șoferi au fost sancționați în ultimele cinci zile. Care sunt cele mai frecvente încălcări înregistrate

101515949_2825753787552042_169027810868854784_o

Inspectoratul Național de Securitate Publică al IGP a sancționat peste 3 700 de șoferi în primele cinci zile din cadrul acțiunii „10 zile de activități împotriva accidentelor în traficul rutier”. Depășirea limitei de viteză a fost cea mai frecventă încălcare înregistrată în această perioadă.

Dintre cei peste 3 700 de șoferi, au fost depistați la volanul mașinii 139 de șoferi suspecți în stare de ebrietate, dintre care 118 în stare de ebrietatea avansată, iar 21 în stare de ebrietate minimală.

În această perioadă, pe întreg teritoriul țării au fost sancționați peste 3 700 de șoferi care au încălcat regulile de circulație rutieră, cele mai grave fiind:

# depășirea limitei de viteză – circa 2 000;
# încălcarea regulilor de înmatriculare sau de înregistrare de stat, de revizia tehnică a mașinilor – 678 de conducători auto;
# nerespectarea indicatoarelor de semnalizare rutieră – circa 300 de șoferi;
# conducerea vehiculului cu încălcarea regulilor privind permisul de conducere – 164;
# încălcarea regulilor de folosire a centurii de siguranță – 114.

Acțiunea „10 zile de activități împotriva accidentelor în traficul rutier” a INSP al IGP continuă și se va încheia în data de 31 mai.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine