Încă doi pacienți tratați de cornavirus au donat plasmă sanguină

plasma

Dintre cei peste 56 de pacienți convalescenți, tratați de COVID-19 până pe 13 aprilie și care întrunesc toate criteriile pentru donarea de plasmă sanguină, trei persoane deja au donat plasmă.

Ieri, alți doi pacienți au mers la Centrul de Transfuzie a Sângelui și au contribuit la salvarea altor vieți, anunță Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale.

Menționăm că pe 21 aprilie, unul dintre pacienții tratați de COVID-19 a donat plasmă sanguină pentru tratament, fiind primul caz înregistrat în Moldova.

Potrivit ministerului, plasma persoanelor tratate de infecția COVID-19 poate fi un medicament eficient în tratamentul pacienților în stare gravă și extrem de gravă. Această terapie se practică deja experimental în SUA, China, Italia, Germania și alte țări afectate de pandemie. Metoda de tratament a fost reglementată în țara noastră pe 13 aprilie 2020. Astfel, pacienții urmează să primească plasmă de la foștii bolnavi complet vindecați, pentru a dezvolta imunitatea.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine