Ministra sănătății a anunțat raioanele de unde sunt cele 12 persoane infectate cu COVID-19

https___cdn.cnn_.com_cnnnext_dam_assets_200108214800-coronavirus

Ministra sănătății a ieșit astăzi într-un briefing de presă în care a anunțat care este situația până la momentul de față în contextul coronavirus. Astfel, numărul persoanelor bolnave rămâne 12, iar suspecți sunt 27.

Dintre cele 12 persoane, două se află în stare gravă (au nevoie de respirație asistată), șapte persoane sunt în stare medie, iar trei pacienți au stare satisfăcătoare.

De asemenea, a fost specificat că în cazul a două persoane este vorba despre transmitere locală: soț-soție (soția a venit din Italia) și soacră-noră (soacra a venit din Italia și a infectat nora care este însărcinată).

Totodată, ministra a anunțat raioanele/municipiile/localitățile din care sunt originare persoanele infectate: Florești, Chișinău, Basarabeasca, Grătiești, Soroca, Hâncești, Cahul.

Mesajul final al autorităților a fost ca oamenii să rămână acasă, întrucât își pun viața în pericol.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine