Platforma DA s-a arătat îngrijorată în legătură cu ultimele majorări precipitate ale tarifelor pentru transportul interurban de pasageri şi consideră că asemenea operaţiuni de interes major pentru fiecare cetăţean al Republicii Moldova nu pot fi făcute în grabă, fără dezbateri publice şi, mai ales, în preajma sărbătorilor când numărul de cetățeni care călătoresc în interiorul țării creşte considerabil. Despre aceasta au declarat reprezentanții platformei într-un comunicat de presă.
Potrivit acestora, în șapte zile ale noului an în adresa deputaților fracțiunii DA au parvenit sute de plângeri pe acest subiect.
„Menționăm că scumpirea bruscă a biletelor de călătorie cu 25 % a afectat în primul rând cele mai defavorizate pături sociale, precum persoane cu dizabilități, studenți și pensionari. Creșterea recentă a tarifelor de transport este net superioară indexărilor și majorărilor planificate ale pensiilor și diminuează considerabil veniturile studenților, bursele cărora au rămas nemodificate. Riscăm ca toate majorările la plățile sociale, propuse încă de guvernul blocului ACUM, în foarte scurt timp să fie diminuate prin multiple scumpiri, operate şi admise de guvernul Dodon”, se arată în comunicat.
De asemenea, aceștia au declarat că sunt conștienți de necesitatea aprobării unor tarife reale de transportare, care ar acoperi costurile operatorilor din domeniu, dar remarcă faptul că acest proces trebuie obligatoriu sincronizat cu demonopolizarea ramurii transportului, îmbunătățirea substanțială a managementului în domeniu, modernizarea semnificativă a condițiilor de confort în transportul public, lupta intransigentă cu corupția în sistemul de autorizare și control al rutelor interurbane și protejarea specială a celor mai vulnerabile segmente ale populației.
„În acest context, Platforma DA cere Agenției Naționale de Transport Auto (ANTA) să anuleze de urgență ordinul privind majorarea tarifelor de transport al pasagerilor, iar imediat după anularea ordinului solicită crearea unui grup de lucru cu participarea asociațiilor transportatorilor, sindicatelor și reprezentanților guvernului și parlamentului, care în termeni proximi să propună modificări la legislație, asigurând următoarele:
— demonopolizarea domeniului transportului public de pasageri;
— reproiectarea rutelor naționale și locale în interesul cetățenilor, eliminarea haosului şi a improvizațiilor incoerente operate de către patronii de rute;
— introducerea unui sistem național de management în transport și eliminarea transportul ilicit de pasageri;
— crearea unui mecanism real de îmbunătățire a confortului în transport, urmat de creșterea lentă a tarifelor;
— introducerea măsurilor de protecție socială suplimentară, menită să atenueze eventuala scumpire a călătoriilor pentru cele mai social-vulnerabile categorii ale populației”.






