Timp de o lună, actuala conducere a Primăriei Chișinău a întreprins șapte deplasări de serviciu. Acestea au costat bugetul municipal aproximativ 80 de mii de lei.
Potrivit unei note informative recepționate în urma unei interpelări de către consilierul liberal Ion Cebanu, 47 de mii de lei au fost cheltuiți pentru achitarea biletelor de transport, iar 30 de mii de lei au fost achitați pentru diurne primarului, viceprimarilor și consilierilor.
În nota informativă sunt prezentate datele pentru decembrie. Prin urmare, în această lună vedem că în cele mai multe vizite a mers edilul Capitalei, Ion Ceban, însoțit de consiliera Natalia Ixari. De asemenea, în deplasări de serviciu au mai mers viceprimarii Angela Cutasevici și Victor Chironda, consiliera Ala Mîrza, consilierii Tudor Gîrbu, Vladimir Mitru și Corneliu Iațco.







