Fostul deputat PSRM, Vladimir Țurcan, a fost ales în funcția de președinte al Curții Constituționale. În absența lui Țurcan, Liuba Șova va fi cea care va îndeplini funcțiile de președinte al Curții Constituționale.

Vladimir Țurcan s-a născut la data de 14 octombrie 1954 în orașul Slobozia, Moldova. A absolvit în anul 1976 Facultatea de Drept din cadrul Universității de Stat “Mihail V. Lomonosov” din Moscova. Între anii 1976-1982 a lucrat ca inspector în cadrul Procuraturii RSS Moldovenești.

La 11 februarie 1997, a fost numit ca prim-viceministru al afacerilor interne. La data de 11 decembrie 1997, președintele Petru Lucinschi i-a acordat gradul special de general-maior de poliție.

Generalul-maior de poliție Vladimir Țurcan a îndeplinit funcția de ministru al afacerilor interne în Guvernul Republicii Moldova (21 decembrie 1999 – 19 aprilie 2001). În anul 2001, a fost ales ca deputat în Parlamentul Republicii Moldova pe listele Partidului Comuniștilor.

La data de 21 martie 2002, ex-ministrul de Interne, Vladimir Țurcan, a fost numit în funcția de Ambasador Extraordinar și Plenipotențiar al Republicii Moldova in Federația Rusă, cu reședința la Moscova.

La alegerile parlamentare din 30 noiembrie 2014, Vladimir Țurcanu s-a regăsit pe locul nouă în lista candidaților PSRM și a devenit deputat în fracțiunea PSRM. În mai 2015 el a precizat că nu are de gând să adere la PSRM, ci este vorba de o conlucrare.

În 2009, în timpul evenimentelor din 7 aprilie, pe internet au apărut o serie de imagini în care Țurcan ghida pe cei doi tineri care au pus drapelul UE și al României pe Parlament cum și pe unde să urce.