Naționala Moldovei de fotbal pe plajă s-a calificat în faza eliminatorie a Campionatului Mondial. Echipa noastră a obținut calificarea după victoria, scor 2-1, în ultimul meci cu Norvegia din faza grupelor a preliminariilor.

Timpul regulamentar s-a încheiat cu scorul de 1-1, astfel că învingătoarea s-a decis în prelungiri. Portarul și căpitanul echipei noastre, Alexei Capsamun a înscris golul victoriei, care califică Moldova în faza eliminatorie. Tot el a marcat și în debutul partidei.

Rezulatele meciurilor din preliminariile Campionatului Mondial:
19 iulie: Franța – Norvegia 5-2, Moldova – Portugalia 3-13
20 iulie: Franța – Moldova 6-2, Portugalia – Norvegia 12-1
22 iulie: Norvegia – Moldova 1-2 prelungiri, Portugalia – Franța (20-00)

Clasament: 1. Portugalia – 6 puncte, 2. Franța – 6 puncte, 3. Moldova – 2 puncte, 4. Norvegia – 0 puncte.

Din fiecare din cele cinci grupe preliminare se califică în faza play-off primele trei clasate, plus cea mai bună echipă de pe locul 4. La turneul final al campionatului mondial, programat la sfârșitul anului în Paraguay, Europa va fi reprezentată de 5 țări.