„Șantierul rușinii”: Pavel Filip spune că nu va accepta întârzieri în privința traseului Chișinău-Ungheni

dsc_1981_novyy_razmer

Prim-ministrul Pavel Filip a dat un termen de 2 zile Ministerului Economiei și Infrastructurii și Administrației de Stat a Drumurilor să discute cu firma care efectuează lucrările pe traseul Chișinău-Ungheni și să ia o decizie referitor la finalizarea acestora. Potrivit unui comunicat al Guvernului, drumul urma să fie dat în exploatare încă în iulie 2016, dar lucrările s-au tergiversat din cauza antreprenorului.

„Pe oameni nu îi interesează motivele pentru care lucrările întârzie, nu îi interesează că această firmă a plătit din 2016 penalități de 360 mii de euro din peste 5 milioane de euro calculate. Oamenii vor să meargă pe drum de calitate. Și noi avem o responsabilitate în fața cetățenilor”, a spus Pavel Filip.

Prim-ministrul a accentuat că nu va mai accepta amânarea lucrărilor și drumul va fi construit cu acest antreprenor sau altul.

,,Noi nu trebuie să așteptăm, dar trebuie să evaluăm situația așa cum este. Și trebuie să punem punctul pe ,,i”. Sau continuăm, dar atunci va trebui să demonstrați că puteți să vă plătiți toate datoriile și să demonstrați că puteți lucra. Dacă nu, atunci trebuie să recunoașteți deschis că nu aveți posibilități să faceți asta. Dar nu trebuie să ne batem joc de oameni”, a conchis premierul.

 Valoarea lucrărilor pentru drumul național Chișinău-Ungheni-Sculeni se estimează la peste 55 milioane de euro.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine