Trei judocani moldoveni au urcat pe podium la Cupa Europei printre cadeți. Cine sunt aceștia

judo

Judocanii moldoveni, Alin Bagrin, Cătălin Ermurachi și Oxana Diacenco, au urcat pe podium la Cupa Europei printre cadeți. Turneul s-a desfășurat la Cluj-Napoca.

Alin Bagrin a obținut trei victorii în categoria +90 kg, fiind învins doar de francezul Mathias Anglionin. Același traseu l-a avut și Oxana Diacenco la +70 kg. Aceasta i-a cedat doar turcoaicei Hilal Ozturk. La 90 kg, Cătălin Ermurachi a ocupat locul 3. În meciul pentru medalia de bronz, sportivul l-a învins pe ungurul Attila Ijjas.

La 66 kg, Radu Izvoreanu a ocupat locul 5, iar la 73 kg Dan Stănilă s-a clasat pe poziția a 7-a.

Anterior, judocanul Alin Bagrin a cucerit medalia de bronz la Cupa Europei printre cadeți.