(video) Pavel Filip i-a dăruit ambasadorului României moneda comemorativă a centenarului

Foto:gov.md

Cu ocazia împlinirii a 100 de ani de la unirea Principatelor Române, prim-ministrul Republicii Moldova, Pavel Filip, i-a dăruit ambasadorului României, Daniel Ionița,  moneda centenarului, emisă de Banca Națională.

„Guvernul României ne-a întins o mână de ajutor atunci când țara noastră a trecut prin momente grele. Am înțeles atunci că prietenul la nevoie se cunoaște și nu voi uita asta niciodată. Unirea nu se face prin declarații, ci prin proiecte de interconectare a sistemelor de energie electrică, gaze naturale, infrastructură, educație.”, scrie prim-ministrul pe pagina sa de Facebook.

Cu ocazia împlinirii a 100 de ani de la unirea Principatelor Române, prim-ministrul Republicii Moldova, Pavel Filip, i-a dăruit ambasadorului României, Daniel Ionița,  moneda centenarului, emisă de Banca Națională.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine