(video) Rusia a învins categoric Arabia Saudită, în meciul de deschidere a Campionatului mondial de fotbal 2018

646×404

Naționala Rusiei a învins,cu scorul de 5-0, selecționata Arabiei Saudite, în primul meci al Cupei Mondiale de fotbal, în grupa A. Golurile au fost marcate de Gazinski în minutul ’12, Cherişev a reușit o dublă în minutele ’42, ’90+1, iar Dziuba ’72 şi Golovin ’90+4 câte un gol

Compenența Rusiei în primul meci a fost următoarea:

Igor Akinfeev – Mario Fernandes, Kutepov, Ignaşevici, Iuri Jirkov – Iuri Gazinski, Roman Zobnin, Aleksandr Samedov (Kuziaev ’64), Aleksandr Golovin – Alan Dzagoev (Cherişev ’24), Fedor Smolov (Dziuba ’70). Selecţioner: Stanislav Cherchesov.

Arabia Saudită: Abdullah Al-Mayouf – Yasser Al-Shahrani, Os.Hawsawi, Om.Hawsawi, Mohammed Al-Barik – Abdullah Otif (Al-Muwallad ’64), Salman Al-Faraj, Yahya Al-Shihri (Banhir „72), Taisir Al-Jassim, Al Jassim – Al Sahlawi (Asiri ’74). Selecţioner: Juan Antonio Pizzi

La meci au fost prezenţi circa 78.000 de spectatori.

În al doilea meci al grupei A se vor întâlni, vineri, Egipt şi Uruguay, World Cup Live Stream.