(doc) Au fost desemnați cei mai buni elevi care au participat la Olimpiada Republicană de Chimie

olimpiada-chimie
Foto:gazetadenavodari.ro

În urma desfășurării Olimpiadei Republicane la Chimie, la care au participat 170 de elevi din clasele a IX-a – a XII-a din toate raioanele și municipiile din țară, au fost desemnați cei mai buni elevi la disciplina de chimie.

În baza deciziei Consiliului Olimpic Republican la Chimie, au fost acordate diplome și premii bănești pentru 40 de elevi. Premianții la Olimpiada Republicană la Chimie sunt din raioanele Hâncești, Leova, Strășeni, Ungheni, UTA Găgăuzia, mun. Bălți, mun. Chișinău, or. Tiraspol.

Deținătorii diplomelor de gradul I, II și III la Olimpiada Republicană la Chimie, ediția din anul curent, vor participa la probele de baraj pentru determinarea lotului olimpic național pentru participarea la Olimpiada „D. Mendeleev” și Olimpiada Internațională de Chimie.

Cei mai buni elevi care au ocupat primul loc la Olimpiada Republicană de Chimie în acest an sunt:

Clasa a IX-a – Bagdarasov Eldar (LT „N.V.Gogol”);
Clasa a X-a – Ducal Nicolae (IPLT „Mihai Viteazu”);
Clasa a XI-a – Solovei Chiril (ILÎLT „Orizont”);
Clasa a XII-a – Mitcov Dumitru (LT „M.Eminescu”).

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine