Săptămâna trecută în Capitală, au fost înregistrate 22 de accidente rutiere grave. În consecință, 25 de persoane au fost traumatizate.
Potrivit lui Silviu Mușuc, șeful adjunct al Poliției Capitalei, nouă dintre aceste accidente s-au produs cu implicarea pietonilor, dintre care trei cazuri chiar pe trecerile pietonale. La trecerile de pietoni unde au fost înregistrate accidentele rutiere nu sunt instalate limitatoare de viteză.
În total, timp de șapte zile s-au produs 272 de accidente minore unde au fost aplicate 1300 de procese contravenționale în sumă de circa 600 de mii de lei.
Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.






