Un adolescent de 15 ani a fost omorât în bătaie pe strada Calea Basarabiei

dsc_1688_fl
Foto:viorelrailean.livejournal.com

Cadavrul unui minor de 15 ani a fost descoperit în această dimineață, pe strada Calea Basarabiei din mun. Chișinău. Descoperirea a avut loc în jurul orei 09.00, de către un trecător, care a sunat imediat la urgență și a chemat poliția.

Ofițerul de presă al Direcției de Poliție a mun. Chișinău, Natalia Stati, a declarat pentru Realitatea.md că la fața locului s-au deplasat angajații Inspectoratului de Poliție Centru, împreună cu un echipaj 902. Potrivit sursei, în urma investigațiilor, oamenii legii au stabilit că minorul a consumat băuturi alcoolice, în compania unui bărbat de 31 de ani. La un moment dat, între cei doi s-a iscat un conflict. Fiind în stare de ebrietate, bărbatul a luat o rangă de metal și l-a lovit pe minor până la moarte.

Suspectul a fost condus la insectoratul de poliție pentru audieri. El urmează să fie reținut pentru 72 de ore.

Pe acest caz a fost deschis un dosar penal pentru omor intenționat. Individul riscă închisoare de la 15 la 20 de ani sau detenţie pe viaţă.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine