În decurs de 30 de zile urmează să fie eliminate toate restanțele ce țin de implementarea Acordului de asociere cu Uniunea Europeană, a declarat marți premierul Pavel Filip după ședința Comisiei guvernamentale pentru integrare europeană. El a precizat că în prezent, doar 60-63% din prevederile Acordului au fost realizate.
„Este prioritate pentru Guvern implementarea acordului de Asociere cu UE. Am trecut în revistă ce s-a făcut până acum, pentru că asemenea ședință nu a mai fost din luna iulie. Am trecut în revistă cele realizate și restanțele, și ne-am propus ca pe parcursul a 30 de zile să eliminăm restanțele și să revenim la planul național de acțiuni pentru implementarea acordului de asociere”, a declarat Pavel Filip, transmite Infotag.
El a precizat că s-a decis crearea unei comisii care să elaboreze planul de eliminare a restanțelor în cel mai scurt timp. „Implementarea acordului de asociere este de 60-63%. Aceasta înseamnă că avem restanțe serioase, de asta și ne-am propus ca în termen de cinci zile să fie elaborat un plan de acțiuni care ar presupune ca în cel mult 30 de zile aceste restanțe să fie eliminate, după care să revenim la îndeplinirea Planului Național de Acțiuni pentru implementarea Acordului de Asociere”, a precizat Pavel Filip.
Totodată, el a anunțat că în cadrul ședinței au fost discutate și acțiunile necesare pentru debursarea primei tranșe a creditului în valoare de 150 de milioane de euro pe care îl va acorda Guvernul României. Pavel Filip a menționat că a primit lista de condiționalități din partea Guvernului Cioloș. O parte din aceste condiționalități au fost îndeplinite la ședința trecută, iar alta va fi realizată miercuri, menționând că este vorba şi de pachetul de legi privind integritatea, a precizat Pavel Filip.






