Cătălina Molodoi, într-o postare pe Facebook, le mulțumește celor trei prieteni ai lui Mircea Baștovoi, care au sărit gardul și i-au salvat viața de la intoxicația cu gaz, lucru pe care cei de la Ambulanță nu l-au făcut.
„Acești băieți au mers la el. Au sărit peste poartă și au intrat într-o casă ai cărei stăpâni nu le-au deschis ușa.
De ce sunt eroii mei? Mă întreb câți din noi au astfel de prieteni, la câți din noi, într-o astfel de situație, ar fi venit prietenii. Și dacă era să facem la fel.
De aceea sunt eroii mei. Pentru că îngrijorarea autentică, prietenia autentică, e o calitate rar întâlnită la specia umană.
Iar acești băieți, cu un mod de viață și preocupări absolut caracteristice vârstei lor, cu de toate, fără nimburi deasupra capului sau mantii de supereroi, în momentul potrivit, au știut să gestioneze și așa o situație”, spune Cătălina Molodoi, o prietenă de-a lui Mircea Baștovoi.
Țara trebuie să-și cunoască eroii! Acești băieți, Kira, Sandu și Cezar, au încălcat legea, au escaladat o poartă, au c…
Posted by Catalina Molodoi on Tuesday, February 2, 2016
Cezar Țivirenco

Sandu Cojocari

Kira

Reamintim că, în seara zilei de 30 ianuarie, la ora 20.07, Serviciul 901 a fost alertat cu informația că două persoane au avut de suferit în urma unui incident, produs într-o casă de locuit, pe strada Gheorghe Asachi din Capitală. Salvatorii au fost anunțați de către Serviciul 903.
Din informațiile preliminare se cunoștea că un tânăr de 26 de ani a fost găsit în locuință și transportat la spitalul „Sfânta Treime” în stare de comă de gradul I și II. O altă persoană rămăsese în casă, fiind nevoie de ajutorul salvatorilor, întrucât persista miros puternic de gaz. O echipă de pompieri cu echipament specializat a pătruns în interior și a scos corpul neînsuflețit al unei femei de 59 de ani.
Potrivit unei rude apropiate, Savatie Baştovoi, Mircea ar fi chemat ambulanţa în dimineaţa zilei de sâmbătă, la poartă fiind găsit un bileţel de la urgenţă, în care scria „Aţi solicitat urgenţă. Am fost 6.50-7.25. Nu aţi deschis”. „Solicitarea a fost făcută de Mircea, care pe la 6.30 și-a sunat și un prieten. Apelul a fost găsit mai târziu. Văzând că Mircea nu răspunde la apeluri, câțiva prieteni au venit să-l caute acasă. Au găsit poarta încuiată și lumina aprinsă. Au escaladat poarta și au intrat în casa care, ca de obicei, avea ușile deschise. Domnea un miros insuportabil de CO2. Svetlana Baștovoi era fără suflare, dar Mircea era în stare gravă. L-au scos la balcon și au chemat iar urgența. Echipajul a venit cam pe la ora 20.00. Reiese că cei doi au stat în gaz încă zece ore de la prima solicitare a intervenției”, scria duminică pe Facebook Savatie Baştovoi.
Potrivit unor informații, tânărul și-a revenit. Soțul victimei, Andrei Baștovoi, și fiul său, care sunt acum în închisoare, vor avea la dispoziție 72 de ore pentru a asista la toate procedurile funerare.
Potrivit investigaţiilor, cauza scurgerii de gaze ar fi fost o defecţiune la cazanul de încălzire. Ministrul Justiției a informat despre mecanismele juridice de oferire a posibilității participării la funeralii a lui Andrei Baștovoi şi fiului acestuia, aflaţi în arest.






