Parlamentul Republicii Moldova se convoacă în sesiunea ordinară de primăvară începând cu 1 februarie 2016. Dispoziția de convocare a Legislativului a fost semnată astăzi de Președintele Parlamentului Andrian Candu.
Potrivit documentului, convocarea Parlamentului în ședință plenară va avea loc la propunerea Biroului permanent, după pregătirea proiectului ordinii de zi. De asemenea, comisiile parlamentare se vor convoca în ședințe pentru a discuta proiectele de acte legislative aflate în examinare.
Regulamentul Parlamentului prevede că sesiunea de primăvară începe în luna februarie şi nu poate depăşi sfârşitul lunii iulie.
Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.






